Gry, wydarzenia, projekty

DlaczeGO!

Stworzyłem wraz z grupą kreatywnych studentów (Anna Jaksik, Artur Małajny, Michał Chojnacki, Miłosz Jelonek, Przemysław Starowicz) grę karcianą DlaczeGO!, która miała swą premierę podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki. Przygotowany przez nas zestaw kart oraz kilkanaście różnych gier rozwijają umiejętności formułowania pytań, a nie udzielania odpowiedzi.
Stworzyliśmy tę oryginalną i autorską grę od podstaw. Przyjęta została z entuzjazmem.

DlaczeGO! jednocześnie bawi i uczy.
Gra pozwala zobaczyć, jak twórcze pytania mogą odsłaniać nowe perspektywy, nakłaniając przy tym do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań.
Pokazujemy także, że zadawane pytania często okazują się ważniejsze od udzielanych na nie odpowiedzi.

Nasza gra kreatywnie rozwija wiele fundamentalnych ludzkich dyspozycji. Są to między innymi:
Zdolność zadawania ważnych pytań jako sztuka myślenia pytajnego: Dlaczego?

Wola stawiania pytań i bezkompromisowa odwaga w ich formułowaniu, które ujawniają się w aktywności pytajnej: Go!
Celem naszego projektu jest stworzenie narzędzi do wzmocnienia takiej postawy pytajnej, a więc: DlaczeGO!

Projekt edukacyjny
Przyrodnicza ścieżka filozoficzno-edukacyjna

Stworzyliśmy projekt filozoficzno-edukacyjnej ścieżki przyrodniczej, która stanowi element wyprowadzenia problemów akademickich poza mury uniwersytetu. Chcemy, aby w trakcie spacerów po fascynujących terenach Śląska każdy mógł przemyśleć na nowo fundamentalne pytania, które wszystkich nurtują.

Przykładem niech będzie Ścieżka: Człowiek-Natura. Za jej pomocą możemy uzmysłowić sobie wagę pytań dotyczących relacji człowieka do przyrody. W trakcie spaceru wyznaczoną trasą zatrzymamy się w kilku charakterystycznych miejscach i podejmiemy namysł nad wybranymi problemami, m. in. wolność/konieczność, różnorodność, przemijalność, zdrowie. Nasza wędrówka ma być zachętą do indywidualnych spacerów z głową pełną ważnych pytań.

Opiekun i autor projektu: Dariusz Kubok

Współautorzy projektu: Nicole Schydlo, Michalina Jurkowlaniec, Karol Kańczok, Dawid Jureczko.

„Jak najmniej siedzieć; nie wierzyć żadnej myśli, która się nie urodziła na wolnym powietrzu i przy swobodnym ruchu – jeśli i mięśnie przy tem święcie nie uczestniczą. Wszystkie przesądy pochodzą z kiszek”.  

Fryderyk Nietzsche.