Aktywności
Warsztaty z grą DlaczeGO!
- Zabieram uczestników na niezwykłą przygodę podczas warsztatów, na których pogłębimy sztukę zadawania pytań.
- Podczas tych warsztatów zaprezentujemy różnorodne rodzaje pytań i ich rolę w naszym świecie. Wychodząc poza prostą dychotomię pytań otwartych i zamkniętych, zanurzymy się w bogactwo sposobów formułowania pytań, które pomogą rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia i pogłębić ich refleksję nad światem.
- Wykorzystamy naszą autorską grę karcianą DlaczeGO! Jest to doskonała okazja do praktycznego doskonalenia umiejętności formułowania pytań, która jednocześnie bawi i uczy.
- Na koniec naszych warsztatów przyjrzymy się pytaniom filozoficznym, które towarzyszą ludzkości od wieków. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak pytania zadane przed wielu laty wpływają na nasze obecne postrzeganie świata, a także jak kształtują naszą egzystencję. Pokażemy także, że zadane pytania często okazują się ważniejsze od udzielanych na nie odpowiedzi.
- Dotychczas warsztaty odbyły się w wielu szkołach podstawowych i średnich aglomeracji śląskiej (Katowice, Tychy, Chorzów), a także na warsztatach z kreatywnego myślenia.
Zajęcia w szkołach
Praca z młodymi ludźmi to wyzwanie i zobowiązanie. Od wielu lat prowadzę warsztaty, zajęcia, wykłady, prelekcje, a także inne aktywności naukowe i twórcze w szkołach aglomeracji śląskiej. Od dzieciaków z pierwszych klas szkoły podstawowej aż do poważnych i buntowniczych nastolatków.
Warsztaty Prelekcje Wykłady
Organizuję i prowadzę warsztaty, prelekcje oraz wykłady naukowe, ogólnorozwojowe, biznesowe dla różnych grup odbiorców przede wszystkim z:
- myślenia krytycznego i teorii krytyczności;
- kreatywności i innowacyjności;
- filozofii;
- etyki;
- sztuki życia;
- fundamentalnych problemów współczesności;
- doradztwa filozoficznego i instytucjonalnego;
- twórczego rozwiązywania problemów;
- otwartości na zmianę;
- literatury i sztuki.
Prelekcje w kinie Światowid
- Cykliczne spotkania z publicznością w kinie Światowid w ramach projektu Spotkania Filozoficzne. Prelekcje i dyskusje m. in. o filmach: Happy End, Młody Platon, Poprzednie życie, Matthias i Maxime, Perfect days.
- Prelekcje w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity; między innymi dyskutowaliśmy o filmie Pustelnik z Treig.
Filmy, podcasty, tutoriale
Kształtując postawę krytyczną i kreatywną warto stosować różne formy komunikacji. Wraz ze swoimi współpracownikami tworzymy:
- filmy (np. projekt sokrates patrzy w lustro);
- tutoriale;
- podcasty;
- prezentacje medialne;
- nagrania wydarzeń naukowych i wykładów;
- Rysunki i memy.
Festiwal Nauki
- DlaczeGO! Praktyka filozoficzna w rozwijaniu umiejętności myślenia pytajnego – stoisko pokazowe i prezentacja gry na Śląskim Festiwalu Nauki (2022); opiekun projektu: Dariusz Kubok.
- Jak się odnaleźć w niepewnym i rozedrganym świecie. Krytycyzm – kreatywność – wrażliwość : wykład na Śląskim Festiwalu Nauki (2023); opiekun projektu: Dariusz Kubok.
- Krytyczność – Kreatywność – Ciekawość. Warsztaty myślenia pytajnego – warsztaty prowadzone na Śląskim Festiwalu Nauki (2024); opiekun projektu: Dariusz Kubok.
Matecznik
Stworzyłem projekt o nazwie Matecznik krytyczno-kreatywny, którego misją jest stworzenie warunków do harmonijnego, całościowego i refleksyjnego rozwoju człowieka oraz do budowania wspólnoty opartej na samoświadomości, otwartości i twórczości. Rozwój ten jest pojęty jako rozkwit potencjału drzemiącego w nas.
Matecznik ma być rozsadnikiem źródłowych umiejętności, kompetencji i zasobów wiedzy przede wszystkim pod postacią postawy krytyczno-kreatywnej.
Chcemy rozwijać i podsycać głównie takie kompetencje jak: myślenie krytyczne, kreatywność, umiejętność komunikacji, skuteczna współpraca, zdolność adaptacji. Powinno to z kolei prowadzić do zintensyfikowania między innymi takich cech jak: wrażliwość, ciekawość, uważność, czujność, refleksyjność, aktywność, cierpliwość, otwartość, wytrwałość, inicjatywa, przynależność kulturowa, wspólnotowość, życzliwość, szacunek dla różnorodności. Wierzymy, że dzięki temu będzie po prostu lepiej.
W ramach Matecznika organizujemy całą masę różnych aktywności.
Spotkania
Fascynującą formą dyskusji nad ważnymi tematami są spotkania autorskie, debaty, seminaria, panele dyskusyjne.
Z przyjemnością uczestniczę w takich wydarzeniach, zarówno jako autor publikacji naukowych, jak i dzieł literackich. Żywa rozmowa to spotkanie ludzi, nie tylko poglądów.
Spacer Ścieżką Przyrodniczą
- Organizuję spacery Przyrodniczymi ścieżkami filozoficzno-edukacyjnymi. Ścieżki te przebiegają przez wyjątkowe przyrodniczo miejsca.
- Spacer taki stanowi połączenie aktywności fizycznej i medytacyjno-filozoficznej.
- Dajemy pretekst i narzędzia do przemyślenia na nowo fundamentalnych pytań, które wszystkich dotyczą, a których często sobie nie uświadamiamy.
- Nie ingerujemy w przyrodę, nie zmieniamy jej; traktujemy ją jako inspirację i zobowiązanie.
- W trakcie spaceru wyznaczoną trasą podejmujemy namysł nad wybranymi problemami, m. in. wolność/konieczność, różnorodność, przemijalność, zdrowie.
- Odbyliśmy już kilka takich podróży i zawsze była to fascynująca przygoda.